مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز علل خون دماغ
عنوان : علل خون دماغ
کد خبر : ۴۴۸۹۹
تاريخ :
 ۱۳۹۴/۰۹/۱۸ 
ساعت : ۱۲:۱۱:۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

یک متخصص جراحی و لاپاروسکوپی گفت: بسیاری از مردم در طول مقاطعی از سال که هوا خشک‌تر است یا آنهایی که در آب و هوای بیابانی زندگی می‌کنند و از خونریزی بینی رنج می‌برند، می‌توانند برای کاهش خشکی هوا از دستگاه بخور استفاده کنند.

به گزارش ایسنا، غلامرضا زمانی با اشاره به اینکه خون دماغ به هر دلیلی می‌تواند اتفاق افتد، اظهارکرد: خون دماغ حرکت روان خون از بینی به بیرون است که با توجه به دلیل آن باید درمان شود.

وی افزود: خون دماغ شدن در بیشتر موارد به علت ضربه و آسیب به بینی صورت می‌گیرد و چون شبکه عروق بینی در معرض ورود هوای خشک قرار دارد، در صورت دستکاری پاره شده و دچار خونریزی می‌شود.

زمانی با اشاره به اینکه برای مرطوب نگه داشتن غشاء بینی استفاده از قطره‌های استریل و وازلین مناسب است، تصریح کرد: بسیاری از مردم در طول مقاطعی از سال که هوا خشک‌تر است یا آنهایی که در آب و هوای بیابانی زندگی می‌کنند، از خونریزی بینی رنج می‌برند.

این متخصص جراحی و لاپاروسکوپی اظهارکرد: برای کاهش خشکی هوا یک دستگاه بخور روشن و آن را در مدتی که خواب هستید نیز روشن نگاه دارید. همچنین از اسپری شست‌وشی بینی استفاده کنید، این اسپری‌ها از نمک تهیه شده که هدف آن مرطوب کردن مسیر بینی است و چند بار در روز از آن استفاده کنید. گاهی اوقات گرما باعث خونریزی بینی می‌شود، بنابراین سعی کنید بدن و محیط‌تان را کمی خنک‌تر نگه داشته و آب خنک بنوشید و سعی کنید بدنتان کم آب نشود.

این متخصص جراحی و لاپاروسکوپی اظهارکرد: خون دماغی که بیش از 20 دقیقه طول کشیده و شخص دچار سرگیجه و رنگ پریدگی شده باشد، نشانه یک مشکل جدی است و باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اگر خونریزی بینی شما در اثر صدمه‌ای‌ست که به سرتان وارد شده، باید با مراجعه به پزشک از عدم ضربه مغزی یا شکستگی در سرتان اطمینان حاصل کنید.

وی یادآور شد: اگر تجربه خونریزی های مکرر از بینی دارید با پزشک مشورت کنید، این امکان وجود دارد که داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا وارفارین به رفع مشکل شما کمک کنند. چنانچه فکر می‌کنید یک شی خارجی در بینی فرو رفته و یا اینکه خون دماغ مرتبا تکرار می‌شود، با دکتر مشورت کنید.


نمایش تعداد بازدیدها : 337

بازگشت           چاپ چاپ         
 

مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0